Dzicz: jedna z Dziesięciu Mocy składających się na Istnienie; Fera w języku Halrua; jej wpływ na pozostałe Moce (czyli na Istnienie) nazywa się natuaferd.
Pojęcia związane: alal i mythala (mythale), Burza Barw, Dwanaście Snów, Delgima i Wojna-na-Horyzoncie, Księżyc, Wiek Czuwania, Puste Imiona, rudzalaion, nieskończoność wielokrotna, miria, krew, Dora'na'zaar, hainefrelen, Dzicz a Demony i Czas, Wrota Suduggur, Hannara, dżatal, pragnienia, esencja i umbra a rudzalaion, Potwory, Bogowie z Dziczy
Podstawy
Alal z Mowy Acheronu: niszczyciel
Alal to najprościej mówiąc świat rzeczywisty, realny. Aby zrozumieć relację alalu z mythalą, najlepiej wyobrazić go sobie jako nieskończoną linię kropek, narysowanych jedna koło drugiej. Każda taka kropka to dowolny punkt, epizod istnienia: narodziny dziecka, wypowiedziane słowo, podniesiony przedmiot, najmniejszy ruch lub jego brak, mrugnięcie, wybranie tej, a nie innej drogi. Wokół każdego epizodu rozpościera się mythala, czyli nieskończona ilość możliwości (mythali); patyk leżący na drodze może się złamać pod stopą jakiegoś wędrowca, zgnić, kopnięty wpaść do rowu, mocą maga zostać przekształcony w różdżkę, użyty przez dziecko posłużyć do narysowania czegoś na piasku/ wodzie/ błocie w dzień słoneczny/ zimny ale pogodny... W stosunku mythali do alalu najważniejsze jest to, że jakkolwiek istnieje nieskończona ilość możliwości to świat realny jest tylko jeden. Alal jest skończony, ale każdy jego epizod ma nieskończoną ilość mythali.
Mythala z alalem to inaczej nieskończoność albo przestrzeń. Nieskończoność istnieje tylko w obrębie Istnienia; jeśli zestawić Istnienie z Pustką to nieskończoność staje się skończona (pojawia się granica nieskończoności). Pojęcie “wielokrotnej nieskończoności”, stosowane jest zazwyczaj w odniesieniu do Potworów; wielokrotność oznacza ilość jednocześnie kontrolowanych epizodów alalu (zwykły śmiertelnik kontroluje tylko jeden epizod), nieskończoność odnosi się do mythali jakie się z nimi łączą. Stukrotnie nieskończonym nazywa się Smoka Ostatecznego.
Paradoksalnie, z faktu nieskończoności mythali wynika jej całkowita niezmienność; z kolei dzięki niej skończony alal jest nieskończenie zmienny. Podstawową (nierozstrzygniętą) kwestią jest więc sposób w jaki określony mythal łączy się z alalem: czy jest to dzieło przypadku, przeznaczenia, wolnej woli... Wiąże się z tym pojęcie rudzalaionu.
Rudzalaion to cecha jaką posiada prawie każdy epizod alalu; określa ona jak duży obszar mythali go dotyczy
Alal i mythala są nazywane metasferami, ponieważ nakładają się na niemal wszystkie sfery Istnienia.
Nie jest możliwe generalne stwierdzenie co jest ważniejsze: alal czy myhala. Obie metasfery zostały połączone ze sobą przez Stwórcę i wpływają na wszystkie Dziesięć Mocy; rozdzielenie ich najprawdopodobniej oznaczałoby zagładę istnienia. Upraszczając można jednak stwierdzić że Energia mocniejsza jest w alalu, a Fera w mythalu.
w największym uproszczeniu tylko jeden mythal staje się alalem.
Rozwinięcie
nie tylko mythal łączy się z alalem, ale także alal może połączyć się z mythalem