Autor Wątek: Metale, minerały i inne materie  (Przeczytany 328 razy)

El Lorror!

  • czytacze
  • Hero Member
  • *
  • Wiadomości: 1680
  • You're so poke-poke!
    • Zobacz profil
    • Email
    • Prywatna wiadomość (Offline)
Metale, minerały i inne materie
« dnia: Listopad 19, 2008, 01:43:06 pm »
aksenon – miękki metal łudząco przypominający brąz, chłonący aurę pobliskich przedmiotów i istot, na szeroką skalę wykorzystywany przez agentów ver'karskich podszywających się pod ludzi. Wykonane z niego bransolety potrafią całkowicie stłumić aurę istoty, uniemożliwiając wykrycie jej tożsamości przez tradycyjne, nieinwazyjne metody.

aquargentium – albo srebrowoda (nazwa z rudzkiej bajki o Brzydkiej Księżniczce); odmiana szkła.

avalmeryt – sto razy potężniejszy od dwimerytu.

brąz – przez tysiąclecia był używany do produkcji zbroi; dlatego zyskał potężną tradycję ochrony. Ekranuje (odbija) moce mentalne, doskonały izolator oraz zabezpieczenie przed wszelkimi destrukcyjnymi energiami. Jego tradycja odpowiada na sztukę mistrza-kowala, sprawiając, że ten niezbyt twardy metal zyskuje twardość i wytrzymałość przerastającą tę imperytu – tak go kształtować potrafią między innymi tanelfowie (brązowe zbroje rycerskie Valenciosów).

camnaligo – utwardzona mgła z Hirnacanu; niszczeje wystawiona na blask ognia, Słońca i Gwiazd.

Chronolit

ciało Gwiazdy – patrz: Gwiezdny metal.

dorenit – metal wydobywany z dna morskiego, bardzo powszechny na Martwym Bezkresie i niezwykle cenny. Jego struktura jest podatna na kształtowanie wolą. Rody Bodlar i Rann wytwarzają z niego kilka paskudnych rodzajów broni: bicze (zwane potocznie wężobiczami), łańcuchy, wijce, płynne tarcze; ma także zastosowanie w strukturach obronnych. W tym celu dorenit jest magicznie kształtowany, wytwarzana jest jego Idea, gdyż w swojej pierwotnej formie jest niesamowicie trudny do kontrolowania.

dwimeryt – metal, sprawia iż materia staje się fungusem, a energia disopsem, to znaczy: rozprasza materię i energię. Kajdany wykonane z dwimerytu zakłócają używanie magii, z Czasem mogą nawet doprowadzić do śmierci. Groty i ostrza z dwimerytu doskonale przebijają magiczne bariery; płaszcze dwimerytowe dają niewykrywalność na magię vizjonerską. Przechowywany w skrzyniach o grubych ścianach z brązu, które izolują jego niszczycielskie właściwości.  Jego anty-aura, jej siła – jest wprost proporcjonalna do masy. Ma wytrzymałość porównywalną do srebra; dlatego dla zastosowań więzienniczych przetapiany (co jest niezwykle trudną sztuką).

dwirion – metal, w momencie zetknięcia się z krwią regeneruje i zasklepia rany, służy między innymi do wykuwania mieczy treningowych (które ranią i zadają ból. lecz nie zabijają). Inne zastosowanie: proszki lecznicze (wielkie wartości alhemicznej żółci).

eternit – metal traktujący energie jak materie; w wojskowości najczęściej wykonuje się z niego tarcze, rzadziej zbroje; głównie jednak stosowany jako budulec najróżniejszych sił, powszechnie używanych na Zachodzie. (Na przykład: halruański „łopatkowiec eteryczny”; siła magiczna o kształcie wielościanu foremnego, wyposażona w kręcące się łopatki, ugniatające powietrze – co umożliwia lot). Bogate złoża na kartaldorskiej Renzie; występuje razem ze złożami srebra.

exugladon – albo zimny żar (nazwa z „Bajki o Brzydkiej Księżniczce”), metal bajkowy niszczący marzenia, podstawa dla tworzenia nesperytu. „Exu-gladon”: "z daru" (czyli z Oloi Gladion, z Az-Treitabadu).

forma Demonica – patrz: krusangwen

Gwiezdny metal – położony pod ziemią tak głęboko, jak Gwiazdy nad nią wysoko. Istnieje dwanaście jego potwierdzonych odmian oraz trzynasta teoretyczna. Dwanaście odpowiada kolejnym, coraz potężniejszym Tarczom Gwiazd; trzynastą miałoby być serce owych Eonów.

heldyt – „tęczowa ruda”, którą wykorzystuje się na dwa sposoby: po pierwsze przy użyciu grimmgiruđ (magia kowali krasnoludzkich) tworzy się z niej irydium, tęczową stal równie aktywną magicznie jak mithryl (jest jednak mniej wytrzymała). Drugim zastosowaniem jest wzbogacanie innych metali, co wzmaga ich moc (np.: stop mithrylu z heldytem zwiększa swoją siłę nawet pięciokrotnie). Podobno powstał z piór Aniołów Tęczowych, które te zrzuciły na początku swego wygnania.

imperyt – metal, niezwykle ciężki i gęsty, po przekuciu bardzo wytrzymały, nie posiada wystarczającej giętkości do produkcji broni. Charakteryzuje się „kinetyką ujemną” – inercję, co oznacza podwyższony bezwład. Trudno wprawić go w ruch i równie ciężko zatrzymać (lub w tym ruchu podtrzymać – zależy od sytuacji). Robi się z niego min. bramy miejskie, kule do maszyn oblężniczych, opancerzenie dla wszelkiej maści wojennych pojazdów. Z koni tylko nieliczne rasy są zdolne dźwigać imperytowe pancerze (własne i jeźdźca) – tej niewielkiej grupie przewodzą ińskie thekye.

irgenium –  srebrny matowy stop rudy krzemielitu z dodatkiem ekstraktu z drzewa srebrnej aksary, kuty w najniższej możliwej temperaturze przy użyciu żywiołów mrozu i wiatru. Najlepszy znany przewodnik szir. Twardy, dobry do produkcji zbroi.

irydium – tęczowa stal, przez krasnoludów zwana "azaz", "bezwładny władca"; stop niezwykle aktywny magicznie, jego podstawą jest heldyt. Używany w produkcji wszelkich różdżek, amuletów i sił magicznych. Doskonały przewodnik i wzmacniacz wszelkich energii.

karduranium – metal znany na całej Turblanda, tłumi fale energii powstające podczas wykonywania wszelkich czynności, tym samym uniemożliwia lub utrudnia magiczne wykrycie mocy właściciela. Wykonuje się z niego przeważnie bransolety, obrączki, naszyjniki i talizmany.

krusangwen – fragmenty Formy Demona Krusa, pokonanego w Pierwszej Erze przez Białą Damę. Ta legenda tłumaczy brak reguły w występowaniu owego surowca; przeważnie spotyka się go w bryłowatych skupiskach (skojarzenia z kroplami krwi), w pobliżu żył złota. Ciemnoczerwony metal, mydlany w dotyku; jego pełne właściwości aktywują się w nocy, za dnia trudno go odróżnić od zwykłego kamienia. Właściwości: duża odporność na temperaturę (ujemna i dodatnia), plastyczny dla energii witalnej (kowale krusengwenu obrabiają go krwawiącymi dłońmi), ma tendencję do  ściągania i wchłaniania krwi. (Można go przekształcać w kryształy krwi). Z krusangwenu tworzy się również „trollowe łacuchy”, używane do więżenia istot o Potwornej witalności: tracą one znaczną część sił (mogą nawet zginąć), a jednocześnie powstają wartościowe amulety krwi. Innym zastosowaniem są pancerze chroniące przed magiami tego żywiołu oraz wiele innych przedmiotów o różnorodnym zastosowaniu (np.: amulety krwiogniewu). Używając specyficznych zaklęć, krusangwen jest przekształcany w kruzen, metal błyskawicznie ściągający krew (ostrza kruzenowe, zwane też „drapieżnymi”), lub ją oddające (np.: zatrutą) – zależnie od woli użytkownika.

kruzen – patrz: krusangwen.

krystobality – klejnoty albiońskie

Księżycowa ruda – jej moc rośnie i maleje wraz z fazami Księżyca.

kamienne żelazo – inaczej: lim, ata-lim, srebro-blask. Ruda, z której po obróbce powstają łuki tanelfickie

merwerytum – metal który na powietrzu jest miękki jak glina, a pod wodą twardnieje niczym stal.

mithryl – każdy zna to coś ;)

nesperyt – mirium, czyli mieszanina żywiołu (w tym wypadku imperytu) z mocą Fery (czyli Dziczy; tutaj jest to exugladon). Wytrzymałość nesperytu rośnie wraz z siłą pragnień które go dotyczą. Na przykład łańcuchy nesperytowe są tym mocniejsze, im silniejsze pragnienie ich zerwania. Z drugiej strony, jeśli człowiek gasi w sobie to pragnienie również ich nie zdejmie – po prostu nie będzie chciał. Tak samo, druga osoba nie może ich po prostu zerwać: nesperyt stawi opór proporcjonalny do siły pragnienia. Usunięcie łańcuchów jest możliwe gdy brak takiego zamiaru. Intencję najlepiej przenoszą gołe ręce; broń ręczna słabiej, a broń zasięgowa najgorzej, tak więc nesperyt można próbować po prostu rozciąć (z drugiej strony oprócz siły z pragnień, wzmacnia go domieszka imperytu). Łańcuchy nesperytowe były dawno temu zmorą potężnych rudów; rasa tak silnej Dziczy nie była w stanie tłumić w sobie jej mocy. Kuje się go mechanicznymi młotami, stosując dodatkowo szary kolor alkemii, który Czasowo osłabia Ferę (oraz materię), umożliwiając obróbkę. Niezwykle skuteczne są nesperytowe zbroje, wzmacniające się wraz z siła pragnień istoty chcącej je przebić (tutaj też należy pamiętać o prawach przenoszenia intencji).

noktenit – pojawia się tylko w nocą.

oksenit – stop oddziałujący na istoty niematerialne.

orichalkum – bajkowa substancja; prawdziwe złoto, zwane też złotem Słonecznym; posiada znaczną siłę witalną oraz moce łączenia; sprowadzane z Innego przez Albiończyków, osiąga zawrotne ceny. Nie posiada wagi, można go „udźwignąć” tyle, ile da się objąć wzrokiem. Oślepiająco jasne i jednocześnie zimne niczym tchnienie Inröka.

piasek

promienie Słoneczne


sansedyn – stop, wykuty przez wprawnego kowala krasnoludzkiego zyskuje niesamowite właściwości, np. zbroje sansedynowe zwiększają siły witalne, a nawet moc krwi. Innym znanym wyrobem (głównie halruańskim) są „trumny sansedynowe”, w których zamyka się umierających (szczególnie od śmiertelnych obrażeń) – zdarza się, że wychodzą z nich całkowicie uzdrowieni. Najwięksi bogacze używają trumien nawet codziennie dla powstrzymania starości i pobudzenia sił witalnych. Przenośne wersje są podstawą wyposażenia elitarnych oddziałów wojsk lub kompani najemniczych; można je także znaleźć w magazynach straży miejskiej najpotężniejszych krajów Zachodu: błyskawicznie przynoszone na miejsca wypadków uratowały już wiele istnień.  

salamandryt – minerał „pozyskiwany w okolicach Serca Światów; używa się go w Ebigeonie do wyrobu praktycznie wszystkiego (również wznoszenia budowli), gdyż skała owa jest niezwykle twarda i na wszelki chyba żar odporna”. Nazwa wzięła się od legendarnej Salamndry; podobno gdy usnęła, jej ciało zapadło się w głąb ziemi (nad powierzchnię wystaje tylko jeden z jej rogów – najwyższa góra na Turblanda). Nie ma zwartej mapy Podziemia ale wszystko wskazuje na to, że są w nim rejony niedostępne, odcięte warstwami dziwnych substancji. Ebigeoński salamandryt to jakoby ta część pancerza mitycznego Smoka, która nagrzała się od żaru Kuźni Dusz i dzięki temu odzyskała część dawnych, niezwykłych możliwości.

spiż – w khuzdul: "thal"

srebro

tretanit –  szukaj w „Kwestia mocy”

złoto Słoneczne – patrz orichalkum.

złoto – stara nazwa: tzabra (>Nah'sa'sabir),

żargiel – albo „czarny mithryl”; jedne z największych złóż na Turblanda: w Sivarnahd.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2011, 01:47:32 pm wysłana przez Bollomaster »
"To wspaniałe - grać kimś wspaniałym"

Bollomaster

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 4175
  • Aurë entuluva!
    • Zobacz profil
    • Email
    • Prywatna wiadomość (Offline)
Odp: Metale, minerały i inne materie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 23, 2013, 10:10:53 am »
stygium - "uważa się je za metal, ale osobiście podejrzewam, że to stop, w dodatku stworzony magicznie. Krasnoludy znajdują je czasem w regionie Loko i jest niezwykle kosztowne. Pewnego dnia napiszę monografię o jego niezwykłej historii, dzisiaj jednak powiem tyle, że zwykle jest interesujące dla tych, którym inklinacje lub styl życia każą poruszać się w mroku... oraz oczywiście dla tych, którzy życie bez niebezpieczeństw nie uważają za warte przeżywania. Bo ono może zabijać, wie pan. W bezpośrednim świetle słońca w ciągu kilku sekund rozgrzewa się do temperatury w której topnieje żelazo. Nikt nie wie dlaczego."
Świat finansjery, Pratchett

właściwości stygium:
-spija blask, im więcej go wchłonie tym mocniej się nagrzewa - co może być dość szkodliwe, jeśli gość obok którego się przekradasz ma termowizję;
-bardzo przydatna właściwość jest taka, że pochłania energię wizji, czyli dalekosiężnego widzenia;
-Nyktemici robią ze stygium niesławne kajdany w które zakuwają swoich widowskich wrogów i wystawiają ich na blask wschodzącego Słońca...